Vznik plemene.

Ne webu věnovaném československým vlčákům není možno opomenout člověka, jemuž vděčíme za vznik tohoto krásného plemene, ing.Karla Hartla.

Byl to on, kdo roku 1955 počal u Pohraniční stráže experiment křížení karpatského vlka s německým ovčákem. Původní plán - ověřit v praxi vliv vlčí krve na zdravotní stav, odolnost a vytrvalost kříženců, přešel později v ideu tvorby nového plemene. Tento záměr neměl vždy na růžích ustláno, zejména u chovatelů NO se nesetkal s přílišným porozuměním. Přesto, že registrace plemene byla několikrát zamítnuta, byl nakonec čsv v roce 1989 na dobu zkušební uznán FCI jako plemeno a v roce 1999 již definitivně označen jako mezinárodně uznané plemeno.

Pokud se o čsv chcete z povídání ing, Karla Hartla dozvědět více, stáhněte si jeho knihu v elektronické podobě. Tuto publikaci vydal ve spolupráci s Jindřichem Jedličkou a dnes je ji možno zakoupit s velkým štěstím pouze v antikvariátu.

Nedávné klubové dění bohužel přineslo svou daň v podobě ztráty autorských práv Klubu na opětovné rozšířené vydání publikace Československý vlčák z dílny výše jmenovaných autorů.

Mimo této knihy je pan Hartl autorem několika dalších kynologických publikací.